logo

Realizované projekty

Svět naruby
Skrytý velikán
MAŽIF VIII.
MAŽIF VII.
Z deníku hraběnky M.
Koncerty Alexandra
Shonerta

Co by se vám mohlo líbit
Mažif VI.
Mažif 5.
Shalom Winton
Mažif IV.
Odkaz Berty
Suttnerové Kinské

Královna Koloběžka 1.
Shalom Winton
MAŽIF-3
Koncert k 70. narozeninám
MAŽIF-2
Děti Wintonovi
Koncert pro sira Nicholase Wintona
Židovské housle v Praze 2.
Židovské housle v Praze 1.
MAZKERET
MAŽIF-1
20. výročí Šarbilach
Umění milovat život
Chaim Be Tikva


program MAŽIF IV.

Festival MAŽIF IV.

(malý židovský festival) hodláme uvést v letošním roce roce k 70.výročí konce 2.světové války a jeho obětem. Jedná se o další ročník festivalu MAŽIF, který pořádá MUZIKA JUDAIKA o.s. a bude realizován již tradičně na území Prahy 1. od 22.4.2015 - do 27.4.2015 v Betlémské kapli, Městské knihovně Prahy 1, Španělské a Jeruzalémské synagoze. V jeho rámci kromě koncertů českých a zahraničních umělců uvedeme slavnostní premiéru čtyřvěté symfonické svity hudebního skladatele Jaromíra Vogela SIGNUM LAUDIS 1945. Implementací díla chceme připomenout hrůzy 2. světové války a s ní i spojený holocaust, až po konečnou porážku evropských fašistů.

Projekt je určen pro co nejširší veřejnost,která si jeho prostřednictvím může toto významné výročí připomenout a zamyslet se nad současnou problematikou násilí, rasismu, neonacismu a antisemitismu. Zároveň nabídne posluchačům nevšední hudební zážitek umocněný tímto námětem.

Chceme posluchače obohatit o nové pocity a vjemy právě prostřednictvím nenásilného působení hudebního vlivu na centrální soustavu nadprahových vjemů a posílení jak elementárních, tak latentních citových sfér s důrazem především na mladé posluchače.

Projekt záštitou podpořil prezident ČR Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka, Velvyslanectví státu Izrael, Německa, Polska, Španělska, Maďarska,Slovenska, Ruska, Velvyslanectví Norského království, Společnost Berty Suttnerové Kinské, Spolek Operace Ester, rektor ČVÚT prof. Ing. Petr Konavalinka, Mgr. Petr Žantovský.

PROGRAM

1. den festivalu MAŽIF IV. 22.4.2015
koncert Jeruzalémská synagoga Praha1
Klezmers Techter - Německo
Jana Lewitová-ČR, Agnes Kutas-Maďarsko
vokální trio Makabara-ČR

2. den festivalu MAŽIF IV. 26.4.2015
Městská knihovna Praha 1
Menorah-ČR
CM Capella-ČR
AndreaS-Slovensko
Carillon-ČR
Šarbilach-ČR

3. den festivalu MAŽIF IV. 27.4.2015
Španělská synagoga Praha 1
koncert dětí

Druhou světovou válku provázely zločiny proti lidskosti, válečné hrůzy a nehumánní zacházení s válečnými zajatci. Průběhem bojů bylo zasaženo i civilní obyvatelstvo, jež utrpělo obrovské ztráty. Děsivým příkladem genocidy se stal holocaust, jemuž v důsledku zrůdné nacistické rasové ideologie padlo za oběť šest milionů evropských Židů. Dalším příkladem bylo systematické vyhlazování slovanského obyvatelstva na okupovaných územích východní fronty, kde bylo na 8 milionů civilních obětí. Většina jich podlehla nemocem a hladu vyvolaným německou armádou a masakrům nebo genocidě páchaných speciálními německými komandy. Válečné úsilí pohlcovalo veškerý lidský, ekonomický, průmyslový a vědecký potenciál všech zúčastněných národů.

V některých zemích, jejichž obyvatelé položili mnoho životů za vítězství nad nacismem, stále existují politická hnutí založená na ideologii nenávisti.

Když pomůže náš projekt alespoň hrstce lidí v současnosti si uvědomit, jak strašná válka je, jak je nutné snažit se odvrátit jakoukoliv další, zvláště pak světovou válku, pak jsme splnili obecně lidské zadání. Říká se, že ti, kteří se nepoučí z vlastních dějin, je musí prožít znovu, se vším všudy. Věříme, že většina z nás umí číst z historie lidstva a z minulosti se učit a poučit. V tom je naše velká šance pro současnost i další mírovou budoucnost.

Informace: Blanka Vogelová, prezidentka o.s.MUZIKA JUDAIKA
mobil 739 020 260, 775 176 684
email: blani212@seznam.cz, muzikajudaika@seznam.cz